конспекти
понеділок, 31 жовтня 2016 р.
неділя, 30 жовтня 2016 р.
пʼятниця, 28 жовтня 2016 р.
вівторок, 25 жовтня 2016 р.
понеділок, 24 жовтня 2016 р.
неділя, 23 жовтня 2016 р.
субота, 22 жовтня 2016 р.
пʼятниця, 21 жовтня 2016 р.
четвер, 20 жовтня 2016 р.
середа, 19 жовтня 2016 р.
Блог вчителя музичного мистецтва Куриндаш Сільвії Василівни: Проблебні питанняФормування навичок хорового спі...
Блог вчителя музичного мистецтва Куриндаш Сільвії Василівни: Проблебні питання
Формування навичок хорового спі...: Проблебні питання Формування навичок хорового співу на уроках музичного мистецтва".
Формування навичок хорового спі...: Проблебні питання Формування навичок хорового співу на уроках музичного мистецтва".
„...a zongorám a legjobb barátom...”
Vidékünkön különlegesnek és egyben ritkának számító hangszerébe, a cimbalomba az ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskolában szeretett bele. Állítása szerint nehéz volt megkedveltetni a közönséggel ezt a régi hangszert, de sikerült. Ma büszke 11 tanítványára, akik közül többen azon vannak, hogy tanárnőjük nyomdokába lépjenek.
– Igen különleges hangszeren játszik. Miért pont a cimbalomra esett a választása?
– Az élet hozta így. Nevetlenfaluban láttam meg a napvilágot. Itt szereztem érettségit, s közben zongora szakon elvégeztem a helyi zeneiskolát is. Ezt szerettem volna folytatni a Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskolában is, mégsem erre a szakra felvételiztem. Körbevezettek az intézményben, ahol felfigyeltem egy számomra addig ismeretlen hangszerre, a cimbalomra. Amint megszólaltatták, rabul ejtett. A felvételire nagyon gyorsan, három hónap alatt készültem fel. Sokat köszönhetek egy nagyon kedves, moldáv tanárnőnek, aki magához vett a lakására. Ott éltem nála, amíg elsajátítottam a felvételi darabokat. Miután lediplomáztam, felkértek, hogy dolgozzam szülőfalum művészeti iskolájában, amit el is vállaltam. Eltelt néhány év, amikor ismét tanulásra adtam a fejem. Felvételt nyertem a Munkácsi Állami Egyetem zenepedagógia szakára. Kissé megnehezítette ezeket az éveket, hogy közben életet adtam a harmadik gyermekemnek. Egyszerre kellett tanulnom, családanyának lennem, dolgoznom, háztartást vezetnem. Az édesanyám szerencsére mindig mellettem volt. A diplomámnak köszönhetően munkát kaptam a középiskolában, ahol éneket és művészettörténelmet tanítok.
– Mit szeret a munkájában?
– Leginkább az vonz, hogy gyerekekkel dolgozom. Köztük néha én is gyereknek érzem magam. Nehéz volt a kezdet, mert a szülők és a gyerekek nem ismerték a cimbalmot, ráadásul elég drága hangszerről van szó, így eleinte csak egy-két tanítványom volt. Végül megismerték és megszerették ezt a szép hangszert. Kárpátalján csak nálunk és a Rahói járásban folyik az oktatása. Jelenleg 11 tanítványom van. Mindegyikőjükre nagyon büszke vagyok. Örülök neki, hogy a helyiek mellett (kiemelendő az ötgyermekes Bodnár család 3 legidősebbje) Benéből, Csepéből, Új- és Öregakliból is vannak növendékeim.
– A magánélete is mozgalmasan alakult.
– Tíz hónapi ismeretség után házasodtunk össze a férjemmel. A jó Isten ukrán nemzetiségű férfit rendelt mellém, így kénytelen voltam megtanulni az addig nehézkesen beszélt államnyelvet. Immár 18 éve élünk boldog házasságban. Három gyermekünk van. László fiam 17 éves, nagyon segítőkész. A 12 éves Anett cimbalmozik és zongorázik is. Imád rajzolni, nagyon szeretné továbbfejleszteni ezt a tehetségét. Idén megnyerte a Genius Jótékonysági Alapítvány Tavaly történt címmel meghirdetett rajzpályázatának második helyét, így részt vehet a Jankovics Mária Alkotótáborban. Violetta 8 éves, hegedülni tanul, ám megsúgta nekem, cimbalmozni is szeretne. Mindannyian a nevetlenfalui középiskola tanulói.
– Készül a család valahová nyaralni?
– Szűkös anyagi helyzetünk miatt nem engedhetünk meg magunknak egy nagyobb nyaralást. Pihenni az anyósoméknál, festői környezetben szoktunk. A gyerekeknek nagyon tetszik a hegyekkel, erdővel tarkított környezet. Mindig azt mondják, ez teljesen más világ, mint a mienk.
– Hogyan viseli a meleget?
– Szeretem a nyarat, jobban elviselem a forróságot, mint télen a hideget. Ilyenkor hűsölhetünk. Úszni nem tudok, és a mély víztől is tartok, inkább csak pancsolok, mint a gyerekek.
– Melyik volt élete legboldogabb és legszomorúbb napja?
– A legboldogabb talán az volt – ahogy nagymamám mondaná, négy karóról kezdtük az építkezést –, amikor beköltözhettünk az új házunkba. Igaz, csak néhány helyiség volt kész, de tudtuk, hogy az a miénk. A legszomorúbb az volt, amikor megtudtam, hogy elsőszülött gyermekünknek komoly betegsége van. Öt évig tartott a kezelése, s hála az égnek mára jó az állapota.
– Ön szerint mi a boldogság titka?
– A kulcs a pozitív gondolkodásban és a jótettekben rejlik.
– Adni vagy kapni szeret jobban?
– Mindkettő jó dolog, de talán adni jobban szeretek. Olyan a természetem, hogy magamtól az utolsót is odaadnám, csakhogy a másik embernek jobb legyen.
– Szereti a meglepetéseket?
– A közmondás úgy tartja, ajándék lónak ne nézd a fogát, én minden ajándéknak örülök, nem számít az értéke. A gyermekeim és a tanítványaim például saját kezűleg készített dolgokkal lepnek meg.
– Mivel lehet mosolyt csalni az arcára?
– Akár apró kedveskedéssel is. Vidám természetű vagyok.
– És felbosszantani?
– Azzal, ha a hátam mögött kibeszélnek, igaztalanul vádolnak. Ilyenkor a zongorám a legjobb barátom. Ahogy elkezdek rajta játszani, elszáll belőlem a düh.
– Mire költené a pénzt, ha nyerne a lottón?
– Egy részét befektetném egy jól jövedelmező üzletbe. A többit jótékonysági célokra használnám fel. Elsősorban gyerekek gyógyíttatására, az árvák megsegítésére szánnám.
– Hobbi?
– Korábban sokat kötöttem, hímeztem. Mostanában nincs erre időm. Nyáron a virágaimat gondozom. Örömmel tölt el, amikor az erkélyen és az udvaron virágszőnyeget láthatok.
– Ha lenne lehetősége visszamenni az időben, min változtatna?
– Úgy gondolom, minden okkal történik. Ezért egyetlen dolgon sem változtatnék.
– Hogyan képzeli el magát nyugdíjasként?
– Sok időt töltenék a gyermekeim, unokáim társaságában. Szeretnék kicsit többet látni a világból. Számomra a legfontosabb, hogy egészséges legyek.
понеділок, 10 жовтня 2016 р.
четвер, 6 жовтня 2016 р.
середа, 5 жовтня 2016 р.
Підписатися на:
Дописи (Atom)