конспекти

неділю, 27 листопада 2016 р.

Педагогічне кредо:

«Щастя не в тому, щоб завжди робити те, що хочеш, а в тому, щоб завжди хотіти того, що робиш»
Моє проблемне питання:

«Розвиток творчих здібностей учнів на уроках музичного
мистецтва»
.
Гості в дитячому садку!










неділю, 6 листопада 2016 р.

Урок 7
Тема. Як розповідає музика?
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «динаміка» музичного твору та основними позначеннями голосного та тихого звучання музики, а також творчим спадком російського композитора С. Рахманінова.
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух динаміку музичного твору та надавати характеристику цього засобу музичної виразності, вміння прослідковувати зміну настрою та зміни динаміки музичного твору на прикладі прелюдії Рахманінова, розвивати вміння фіксувати за допомогою знаків та визначати зміну динаміки твору, вміння учнів виконувати мелодію пісні ланцюжком.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики, ціннісне ставлення до шедеврів музичного мистецтва.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет С. Рахманінова.
Основні поняття для засвоєння: «динаміка» як засіб музичної виразності, її роль у створенні музичного образу, динамічні відтінки: Р (форте), Р (піано).
Твори, що вивчаються на уроці:
·          С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор).
·          «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва - виконання.
·          «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового - розучування.
Хід уроку
1.      Вхід під музику С. Рахманінова. Організаційний момент. Мотивація' до навчання.
2.      Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування.
Які музичні інструменти ви знаєте? Розкажіть про засоби виразності: тембр, діапазон, регістр. Які музичні твори ми слухали на попередньому уроці? Розкажіть про балет П. Чайковського.
3.Бесіда про динаміку та динамічні відтінки.
У музиці є ще один засіб виразності, який допомагає композитору передати настрій і характер свого твору. Якщо той самий твір зіграти спочатку тихо, а потім гучно, то зміниться характер музики. Автор музичного твору завжди відчуває, де і коли слід змінити силу звучання.
Зміна сили звучання — це динаміка. Гучність звука (динаміка) — це ще один засіб виразності,  який допомагає композитору передати настрій і характер музики. Мелодія може звучати тихо, тобто — піано (Р), або гучно, тобто — форте (Р). Якщо ці слова вимовити разом — вийде знайома вам назва «фортепіано». Гучність звука завжди залежить від сили звучання. Виконавець музики може змінити гучність звучання за допомогою техніки гри.
Музичний словничок
Зміну сили гучності у музиці називають динамікою. Динамічні відтінки музики — Р (форте) —
голосно,  Р (піано) — тихо. 
4.      Музичне сприймання. С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор). 
5.      Аналіз музичного твору.
-         Визначте характер мелодії. Чи вдалося вам відчути зміну темпу, настрою твору?
-         Чи повторювалась мелодія? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей твір?
-         Порівняйте гучність звучання на початку, в середині та в кінці музичного твору.
-         Розкажіть про засоби виразності прелюдії (лад, гармонію, темп, тембр, регістр).
-         Яка картина постає у вашій уяві під музику С. Рахманінова?
6.Виконання творчого завдання.
Прослухайте прелюдію ще раз, візьміть олівець і запишіть динаміку цього твору, використовуючи знаки F та Р.
За допомогою пензлика і фарб спробуйте намалювати  музику  С. Рахманінова. Доберіть  той  колір, з яким у вас асоціюється прелюдія, а динамічні відтінки зобразіть різними відтінками цього кольору. Музика, як і живопис, має свої відтінки. Вийде кольорове зображення музики.
7.Бесіда про композитора.
Знайомство з творчістю композитора:
Сергій Васильович Рахманінов — російський композитор, піаніст і диригент, один із яскравих представників фортепіанного мистецтва. Серед його творів багато прелюдій, етюдів, варіацій, концертів для фортепіано з оркестром.
Музичний словничок
Прелюдія (від латинських слів ргае — «перед» та Шив — «гра») — невелика інструментальна п'єса, яка може передувати іншій п'єсі.
8.      Фізкультхвилинка «Хвилинка відпочинку».
9.      Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голову (за вибором вчителя).
10.    Виконання пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Учні співають під фонограмний супровід. Конкурс «Найкращий співак класу».
11.    Розучування пісні. «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового.
Вивчення особливостей мелодії та ритму твору. Виконання пісні за фразами та спів із показом рукою руху мелодії.
12.Виконання творчого завдання.
Пропонуємо вам пограти з друзями в гру «Веселий ланцюжок».
Заспівайте перший куплет «Пісні про чарівників» ланцюжком: кожен з ваших друзів по черзі виконуватиме тільки один звук (склад) пісні. З цих звуків має утворитися мелодія куплету. Приспів викону¬ємо разом. Хто пропустить свій звук (склад) — увесь куплет танцює власну імпровізацію.
13.Творче завдання на виявлення темпу музики.
Пригадайте музичні твори, які ми слухали на попередніх уроках. Всі вони виконувались у різних темпах. Розгляньте таблицю та пригадайте звучання цих творів. Визначте темп кожного твору й оберіть один варіант відповіді. Порівняйте свої відповіді з відповідями однокласників.
Композитор
1
Назва твору
Темп музики у творі
П.І. Чайковський
Мелодія ' для скрипки * і фортепіано
Швидкий, помірний, повільний
К.-В. Глюк
Мелодія з опери «Орфей та Еврідіка»
Швидкий, помірний, повільний
Й.С. Бах
Арія з оркестрової сюїти № 3
Швидкий, помірний, повільний
В.-А. Моцарт
1 Алегро з дивертисменту для оркестру № 11
Швидкий, помірний, повільний

14.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
·        Пригадайте, що таке гучність звуку в музиці. Як називають голосне і тихе звучання мелодії?
·       Охарактеризуйте динаміку музики у прелюдії С.Рахманінова.
·       Як динаміка пов'язана з кольором? Що спільного між музикою і живописом?
·       Який твір називається прелюдією?
·       Який настрій у вас викликала музика композитора?
·       Розкажіть про засоби виразності прелюдії С. Рахманінова і «Пісні про чарівників» Г. Гладкова.
15.    Домашнє завдання.  
Послухайте музику, котра лунає у вас удома. Чи різної вона динаміки? Розкажіть про неї, пригадавши всі засоби виразності. Намалюйте динаміку свого улюбленого музичного твору. Спробуйте підібрати до нього відтінки кольорів.
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Малюємо музику»
Мета: створити книжечку малюнків до музичних творів, які звучали на уроках.
Очікуваний результат: книжечка з малюнками.
План створення:
Пригадайте музичні твори, які звучали на уроках. Виготовте з паперу маленьку книжечку. За допомогою пензлика й фарб зробіть малюнок до своїх найулюбленіших музичних творів. Добирайте до сюжету малюнків відповідні відтінки кольорів.
Підказка: за допомогою фарб можна зобразити темп музики — рух героїв ваших художніх творів (швидкий, помірний, повільний), динаміку музики (основні кольори — (0 відтінки кольорів — (р)), характер музики, який передає настрій, що виникає під час слухання музики — сюжет картини тощо.
16.Вихід з класу під музику С. Рахманінова.



Урок 6
Тема. У гості до музичних інструментів.
Мета. Ознайомити учнів з різними музичними інструментами, поняттями «регістр», «діапазон», «тембр» як засоби музичної виразності, ознайомити учнів з творчістю композитора П. Чайковського на прикладах танців з балету «Лускунчик».
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні інструменти в творі П. Чайковського, вчити музикувати на шумових інструментах та створювати власні ритмічні імпровізації.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет П. Чайковського.
 Основні поняття для засвоєння: «діапазон», «регістр», «тембр» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного образу.
Твори, що вивчаються на уроці:
·       П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
·       «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва — виконання.
Хід уроку
1.      Вхід під музику П. Чайковського. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2.      Актуалізація опорних знань: виконання творчого завдання в парах.
До музики Дж. Россіні та Й. Баха підберіть із поданих малюнків ті, які найбільше підходять, визначте темп музики; до прослуханих танців у різних темпах підберіть малюнки та дайте характеристику темпу.
3.      Бесіда про музичні інструменти.
Музичні інструменти поділяють на групи залежно від способу видобування звуків. Кожен інструмент має своє неповторне звучання. Пригадайте: існують струнні, духові, ударні та клавішні інструменти. Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн, духові — коли в них вдувають повітря, ударні — коли в них ударяють, а клавішні — при натисканні клавіш. Чи можна їх розпізнати на слух? Як їх розрізнити? Зазирнемо в нашу чудову скриньку. Тут знайдемо одразу два засоби виразності — тембр і регістр.
4.Робота зі схемами: скринька музичних інструментів, регістри, діапазон. 
5. Бесіда про тембральні характеристики музичних інструментів.
Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій тембр (забарвлення). До речі, голоси людей теж розрізняють за тембром. Тембр струнних інструментів не можна сплутати зі звучанням духових або ударних, а клавішні інструменти можуть імітувати кожен із них.
Цікаво знати, що кожен інструмент може видавати як найнижчий, так і найвищий звук. Цей обсяг звуків називають діапазоном. Прислухайтеся, мелодія може звучати, наче людський голос, інколи — високо, а буває — низько. Отже, кожен інструмент має свої можливості та звучить по-різному. Таку частину діапазону інструмента називають регістром.
Прислухайтеся, як звучать різні інструменти в танцях героїв у балеті «Лускунчик». Цей твір написав відомий вам композитор П. Чайковський. Пригадайте зміст казки з такою ж назвою. Саме в цьому балеті герої казки (фея Драже, квіти, вівчарі) танцюють і рухами «розповідають» казку. Неповторне забарвлення музиці надають музичні інструменти. Спробуйте розпізнати, які музичні інструменти виконують мелодію кожного танцю.
Музичний словничок
Тембр — «забарвлення» звуку. За тембром можна розрізняти звуки однакової висоти і сили, виконані на різних інструментах або різними голосами.
Діапазон — обсяг звуків музичного інструмента або голосу. Діапазон вимірюється від найнижчого до найвищого звуку.
Регістр — частина звукоряду, ряд звуків певної висоти, тембру. Розрізняють високий, середній та низький регістри.
6.      Виконання творчого завдання. Перш ніж виконувати завдання, розгляньте малюнки. На кожному з них зображені музичні інструменти. Складіть малюнки так, щоб утворилося три групи: струнні, ударні, духові.
7.      Музичне сприймання. П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
Бесіда про творчість композитора П. Чайковського та його відомі балети.
8.Аналіз музичного твору.
-         Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати в балеті П. Чайковського? Які з них виконували головну мелодію кожного танцю?
-         В яких регістрах звучать музичні інструменти в танці феї Драже? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей танець?
-         Який тембр мають струнні інструменти скрипка та арфа? Порівняйте їхнє звучання.
-         Опишіть тембр духових інструментів: флейти, труби і валторни. В якому танці вони виконували основну мелодію?
-         Як ви гадаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати казку і «побачити» танці героїв балету?
9.Фізкультхвилинка «Хвилинка танцювальна».
10.Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя). 
11.    Виконання пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Розучування другого куплету пісні. Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засобів виразності твору: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання пісні під акомпанемент та фонограмний супровід.
12.Виконання творчого завдання.
Оберіть той музичний інструмент, який допоможе звучати пісні ще краще.
Об'єднайтесь з друзями в групи:
-         перша група буде фати на ударних інструментах весь куплет;
-         друга група виконає приспів на металофонах;
-         третя група — співає пісню.
А тепер обміняйтеся групами. Хто найкращий?
13.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
·       На які групи поділяють музичні інсфументи? Чим відрізняються тембри інструментів КОЖНОЇ фупи?
·       Що таке регіст? Які регістри ви знаєте? В якому регістрі співають ваші друзі?
·       Який танець із балету П. Чайковського «Лускунчик» вас найбільше вразив? Розкажіть.
Приєднуйтеся до наших друзів — послухайте сучасні обробки музики П. Чайковського.
Розгляньте зображення сучасних електронних музичних інструментів: елеетрооргана, електрогітари, синтезатора тощо. Що ви знаєте про особливості їхнього звучання? Чим їхній тембр відрізняється від звучання звичайних інструментів? Порівняйте.
14.Домашнє завдання.
Послухайте музику, яка лунає у вас вдома. Які інструменти створюють музичний супровід? Охарактеризуйте тембр кожного інструмента. Прислухайтеся, в якому регістр звучить музика. Якщо маєте бажання — подивіться в Інтернеті відеоуривки балету П. Чайковського «Лускунчик».
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Сучасні обробки музичних шедеврів П. Чайковського»
Мета: записати диск із сучасними обробками музичних творів композитора.
Очікуваний результат: диск під назвою «Сучасні обробки музичних шедеврів П. Чайковського».
План створення:
Якби П. Чайковський жив у XXI столітті, то, можливо, грав би на сучасних електронних інструментах. У наш час існує безліч прикладів запису музичних творів відомих композиторів, які виконані на електронних інструментах. Це — сучасні обробки.
За допомогою вчителів та старших друзів знайдіть в Інтернеті сучасні обробки музики П. Чайковського та їхні правильні назви. Запишіть їх на диск. Візьміть олівці та намалюйте обкладинку для диска.

15.Вихід із класу під музику П. Чайковського.

Урок 5
Тема. Як «рухається» музика?
Мета. Ознайомити учнів з поняттями «темп» та «ритм» як засобами музичної виразності, ознайомитися з творчістю композиторів Й. Баха та Дж. Россіні на прикладах їхніх музичних шедеврів.
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні темпи та визначати їх у музичних творах, вміння учнів виконувати ритмічні завдання та записувати ритмічний малюнок пісні відповідними тривалостями нот.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів зарубіжної музики.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів (Й. Баха, Дж. Россіні).
Основні поняття для засвоєння: «темп» та «ритм» як засоби музичної  виразності.
Твори, що вивчаються на уроці:
·        Й.С. Бах. Концерт № 5 для фортепіано з оркестром фа-мі- нор (Ларго).
·        Дж. Россіні. «Тарантела».
·        «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича — виконання.
·       «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва — розучування.
Хід уроку
1.      Вхід під музику Дж. Россіні. Організаційний, момент. Мотивація до навчання.
2.      Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування класу.
Розкажіть про засоби виразності музики: мелодію, лад, гармонію. Назвіть музичний твір, який ми слухали на попередньому уроці. Що ви знаєте про музичний твір дивертисмент? Розкажіть про його автора.
3.      Бесіда про засоби музичної виразності. «Скринька композитора».
Зазирнімо в нашу чарівну скриньку! У ній містяться такі засоби виразності, яких ви ще не знаєте.
Музика може «рухатися» в різних темпах. Пригадайте, як рухаються різні види транспорту. Наприклад, машина, поїзд, літак, метро, велосипед, човен або корабель рухаються з різною швидкістю. Музика також має певну швидкість звучання.
Із початку вісімнадцятого століття встановилося п'ять основних позначень темпу: дуже повільно — ларго (largo), повільно — адажіо (adagio), ходою (помірно) — анданте (andante), швидко — алегро (allegro), дуже швидко — престо (presto). У сучасному музичному мистецтві їх значно більше. 
На мелодію твору завжди впливає ще один засіб виразності — ритм. Пригадайте музичні твори, які ви слухали в початковій школі. Ритмічний рисунок міг бути чітким та гострим, чеканним та маршовим, вальсовим та плавним.
Музичний словничок
Темп — це швидкість, з якою виконується музичний твір. Темпи поділяються на повільні, помірні та швидкі.
Ритм — це послідовне чергування і співвідношення тривалостей - звуків і пауз у музиці. Засобом вимірювання ритму є метр.
4.Виконання творчого завдання.
Розгляньте малюнки. На них зображено рух води, який  можна  порівняти  з  темпом  музики. Як  ви  гадаєте, до якого малюнка слід підібрати музику в швидкому темпі, до якого — в повільному, а до якого — в помірному? На малюнках можуть бути зображені різні картини, що пов'язані  з водою: спокійне море, джерело, водоспад тощо.
5.Музичне сприймання. Й.С. Бах. Концерт № 5 для фортепіано з оркестром фа-мінор (Ларго); Дж. Россіні. «Тарантела».
Знайомство з творчістю композитора:
Джоаккіно Антоніо Россіні — італійський композитор XIX століття, автор 39 опер. Серед них були різні види опери — комічна і «серйозна». Оркестр у музичних творах відігравав велику ролЬ, він грав жваво, рухливо, блискуче.
Музичний словничок
Тарантела (італ. Tarantella) — один із найвідоміших італійських народних танців, поширений на півдні країни. Виконують його в парах, швидко і бадьоро.
Цікава історія виникнення назви танцю. За легендою, у XV—XVI століттях в Італії його вважали єдиним засобом порятунку від укусу отруйного павука тарантула. Танцювали швидко, підстрибуючи, виконуючи активні рухи.
5.     Аналіз музичних творів.
-         Розкажіть про засоби музичної виразності обох творів.
-         Які інструменти виконували основну мелодію у кожному творі?
-         Охарактеризуйте швидкість мелодії у кожному творі, скориставшись запропонованим рядом слів: спокійна, рухлива, стрімка, стримана, дуже швидка, помірна, повільна. Які з них найбільше відповідають першому твору, а які — другому?
-         Які танцювальні рухи, на вашу думку, можна виконувати під музику Дж. Россіні? А які — під музику Й. Баха?
-         Який настрій викликала у вас музика кожного твору? Опишіть картини, які виникли у вашій уяві.
7.  Виконання творчого завдання «Утворіть ритм».
Розгляньте уважно графічне зображення ритмічного рисунка. Відтворіть його, плескаючи в долоні: спочатку повільно, тоді — помірно і нарешті — швидко та дуже швидко.
І  І   П   І   П   П   П   І
А тепер візьміть ударний інструмент (бубон, маракаси або барабан) і заграйте на ньому під мелодію тарантели.
8.Фізкультхвилинка «Хвилинка рок-н-ролу».
9.Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за  вибором вчителя).
10.    Виконання пісні. «Все це потрібно мені». Слова та муз. А. Житкевича.
Виконання пісні під фонограму. Конкурс на найкраще виконання пісні. Учні виконують її «ланцюжком».
11.    Розучування пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Прослуховування пісні, усвідомлення її змісту та характеру. Розучування першого куплету, виконання пісні за фразами, робота над ритмічним рисунком твору. Проплескування ритмічного рисунку. Виконання першого куплету пісні та приспіву під акомпанемент інструмента. Виконання пісні з солістом (куплет) та хором (приспір).
12.    Виконання творчого завдання на повторення музичних творів для слухання.
Пропонуємо розглянути різні ілюстрації, які підходять до прослуханих на попередніх уроках творів. Завдання: пригадати музичні твори та обрати ілюстрації до них.
13.    Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
·       Пригадайте, яку роль виконує ритм у музиці. Яким він буває?
·       Які темпи музики ви знаєте? Назвіть ті, що запам'ятались.
·       Придумайте ритмічні рисунки до вальсу, польки, тарантели, а також до репу і рок-н-ролу. Простукайте їх.
14. Домашнє завдання.
Знайдіть фотоілюстрації танців у різних темпах. Придумайте танець в улюбленому темпі, але з різними ритмічними рисунками.
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Музика нашого настрою»
Мета: знаходити музичні твори різного темпу, які виражають різнобарвне коло настроїв людини.
Очікуваний результат: запис диска.
План створення:
Цей проект вам допоможуть створити старші учні або дорослі.
Послухайте сучасну інструментальну музику різних «настроїв». Визначте темпи цих музичних творів. Серед музичних композицій знайдіть твори у повільному, помірному та швидкому темпах. Запишіть назви творів та їхніх авторів. Поміркуйте, який настрій створює вам кожна з обраних композицій. Старші учні чи дорослі можуть вам допомогти записати вибрану музику на диск. За допомогою кольоро¬вого паперу або фарб зробіть обкладинку. Цей буде ваш перший диск!
15. Вихід з класу під музику Дж. Россіні.