Музичне мистецтво 5 клас - Урок 26
Тема. Звучить хор.
Мета. Ознайомити учнів з поняттями ансамблева та хорова
музика, розібрати особливості хорової та ансамблевої музики на прикладах
музичних творів російського композитора, ознайомитися з творчістю М. Глінки.
Розвивати вміння учнів розпізнавати на слух звучання тембри
співочих голосів в хоровому колективі та у вокальному ансамблі, давати
характеристику музичному образу твору, створеному у хоровому творі, вміння
виконувати тестові завдання.
Виховувати інтерес до хорової музики, творчості російських
композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань з теми.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка,
ілюстрації до музичного твору та
пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Глінки.
Основні поняття для засвоєння: хорова, ансамблева вокальна музика, різновиди хорових колективів, тембри
голосів у хоровому колективі та вокальному ансамблі.
Твори, що вивчаються на уроці:
·
М.
Глінка. Романс «Венеціанська ніч» у виконанні ансамблю вокалістів (а капела).
·
М.
Глінка. Хор «Слався» з опери «Іван Сусанін» у виконанні академічного хору та
оркестру.
·
«Прийди,
прийди, весно красна». Сл. А. Навроцького, муз. В. Філіпенка — виконання.
Хід уроку
1. Вхід під музику М. Глінки. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2. Актуалізація опорних знань: бліц - опитування — різновиди вокальної музики залежно
від кількості виконавців.
3. Бесіда про світ вокальної музики.
Чи помітили ви,
що за засобами виразності вокальна музика дуже схожа з інструментальною?
Як і в інструментальній музиці, вокальна музика також має
різний склад виконавців. Роздивіться уважно малюнок. Про що він вам нагадує?
4. Музичне сприймання. М Глінка. Романс «Венеціанська ніч»
у виконанні ансамблю вокалістів (а капела); М.
Глінка. Хор «Слався» з опери «Іван
Сусанін» у виконанні академічного
хору та оркестру.
5. Аналіз музичного твору.
— Розкажіть про своє враження
після прослуховування музичних творів.
— В якій манері було виконано
кожен твір: народній, академічній чи естрадній?
— Охарактеризуйте засоби
виразності у кожному творі.
— Які типи співацьких голосів вам
вдалося розпізнати у цих творах?
— Який із цих творів виконує
більша кількість виконавців? Чому ви так вважаєте?
6. Бесіда з учнями про різновиди хорових колективів.
Ви зауважили, що кількість виконавців у двох творах М. Глінки
була різною? Хор «Слався»
виконував цілий хор, а романс — лише ансамбль.
А чи знаєте ви, що таке хор? Чи доводилось вам бути
виконавцем у хорі? Чи знаєте, які види хорів існують?
ЗА СКЛАДОМ
ВИКОНАВЦІВ
|
Однорідний хор
|
Мішаний хор
|
Чоловічий
Жіночий
Дитячий
|
Цікаво, що за кількістю виконавців вокальна музика схожа з
інструментальною.
Бувають також малий, середній, великий або зведений хори.
За манерою співу розрізняють академічний
хор або народний
хор.
ЗА КІЛЬКІСТЮ ВИКОНАВЦІВ
|
Малий хор (12–20 осіб)
|
Середній хор (25 - 35 осіб)
|
Великий хор
(50-60 і більше осіб)
|
Зведений хор (кілька сотень осіб)
|
За манерою виконання
|
Академічний хор
|
Народний хор
|
Музичний словничок
Ансамбль
— група виконавців, що виступають
як єдиний художній колектив.
Хор — великий колектив співаків, створений для спільного
виконання зазвичай багатоголосних вокальних творів з інструментальним
супроводом або без нього.
7. Розповідь про композитора.
Михайло
Іванович Глінка — російський
композитор, засновник російської композиторської школи. Автор опер «Іван
Сусанін» (1836), «Руслан і Людмила» (1837—1842), симфонічних п'єс, творів для
оркестру, численних романсів і пісень тощо.
8. Проведення опитування,
узагальнення вивченого матеріалу або
тестування.
Питання до теми «Народна музика»
1. Пісні, які створюють
композитори, належать до:
·
Професійної
музики
·
Народної
музики
·
Народної
і професійної музики
2. Тембр, забарвлення високого
голосу хлопчика називають:
·
Сопрано
·
Дискант
·
Тенор
3. Музика, створена за певним
сюжетом, називається:
·
Непрограмною
·
Інструментальною
·
Програмною
4. Інструментальна музика, яка
виконується одним інструментом:
·
Квартет
·
Соло
·
Дует
5. Музичний твір, який написаний
для одного інструмента із супроводом оркестру або ансамблю:
·
Симфонія
·
Сюїта
·
Концерт
6. Дві скрипки, альт і віолончель
входять до складу квартету:
·
Струнного
·
Духового
·
Фортепіанного
7. Флейта, гобой, кларнет, фагот
входять до складу квартету:
·
Струнного
·
Духового
·
Фортепіанного
8. Великий колектив музикантів,
призначений для спільного виконання музичних творів:
·
Ансамбль
·
Оркестр
·
Тріо
9. Невеликий оркестр, який
призначений для виконання музичних творів у невеликих приміщеннях, для
«кімнатного» музикування:
·
Камерний
·
Народний
·
Симфонічний
10. Парний танець у тридольному
розмірі, значення якого походить від німецького слова «кружляти», називається:
·
Полька
·
Вальс
·
Танго
11. До складу квартету входять:
·
Три
інструменти
·
Чотири
інструменти
·
Два
інструменти
12. Мішаний хор — це колектив, у
якому співають:
·
Жінки
·
Діти
·
Жінки
і чоловіки
Порахуйте правильні відповіді. Це ваші справжні
досягнення в Країні музики!
Поставте собі оцінку:
9. Проведення творчого конкурсу «Караоке в нашім класі».
Проведемо конкурс «Найкращий виконавець». Заспіваймо улюблених пісень. Впізнайте пісню за вступом
та виконайте її виразно. Хто найкращий?
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Продовжуємо проект «Твій музичний
словничок»
Мета: продовжуємо
створювати власний музичний словник за допомогою підручника.
Очікуваний результат: доповнений
словничок.
План створення:
Розгляньте
уважно в підручнику тему
«Професійна музика» та
рубрики «Запам'ятай». Там ви ще знайдете нові поняття й терміни, з
якими ознайомилися на уроках. Допишіть нові поняття в створений раніше
словничок за алфавітом, додайте їхні значення. Ваш
музичний словничок став ще повнішим.
10. Вихід із класу
під музику М. Глінки.
Немає коментарів:
Дописати коментар