конспекти

вівторок, 1 листопада 2016 р.

УРОК6 В 5 КЛАСІ

ТЕМА: У гості до музичних інструментів.
МЕТА: Ознайомити учнів з різними музичними     
            інструментами, поняттями «регістр», «діапазон»,   
            «тембр» як засоби музичної виразності, ознайомити    
            учнів з творчістю композитора П. Чайковського на   
            прикладах танців з балету «Лускунчик».
            Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні    
             інструменти в творів П.Чайковського, вчити   
             музикувати на шумових інструментах та створювати   
             вла ні ритмічні імпровізації.
ТИП УРОКУ: комбінованний,урок заглиблення в тему
ОБЛАДНАННЯ: музичний інструмент, програвач,  
              мультімедійна дошка, ілюстрації до музичного
              твору та пісні, мультімедійна презентація, портрет        
              П.Чайковського.
ТВОРИ, ЩО ВИВЧАЮТЬСЯ НА УРОЦІ:
                П.Чайковський. Балет « Лускунчик»: танець феї   
                 Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
            «Наша шкільна країна».Муз.Ю. Чичкова,  
                 сл.К. Ібраєва –виконання.                                                                   
                                            
                                          ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент. Мотивація  до  навчання.

Вчитель:  Добрий день  «Скажи і  просто  усміхнись»
Діти :        Добрий день  «Скажи і  просто  усміхнись»           
Вчитель:  Добрий день,  скажи мені
Діти:         Добрий день  скажу  тобі
                  Посміхнеться сонце  нашій  дітворі!
Вчитель: Наша сьогодніша тема У гості до музичних інструментів.

2.Бесіда про музичні інструменти.
     Ми сьогодні з вами ознайомимося з різними музичними  інструментами, поняттями «регістр», «діапазон», «тембр» як засоби музичної виразності.
     Музичні інструменти поділяють на групи.Кожен інструмент має неповторне звучання. Існують струнні,духові, ударні та клавішні інструменти. Струнні - інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн, духові – коли вних вдувають повітря, ударні – коли в них ударяють, а клавишні – при натисканні клавіш.Чи можна їх розпізнати на слух? Як їх розрізнити? Зазернемо в нашу чудову скриньку. Тут знайдемо одразу два засоби виразності – тембр і регістр.
                                       
 3. Скринька музичних інструментів

 І.Струнно – смичкові
  арфа
  скрипка
  віолончель

ІІ.Дерев’янні духові
флейта
гобой
кларнет
фагот

ІІІ.Мідні духові
тромбон
туба
труба
валторна

IV.Ударні
барабан
тарілки
трикутник
літаври

Регістри
Високий -
Середній
Низький

Діапазон
Вимірюється від найнижчого до найвищого звуку.

4.Музичний словник
Тембр – за тембром можна розрізняти звуки однакової висоти і сили, виконані на різних інструментах або різними голосами.

Діапазон – обсяг звуків музичного інструмента або голосу.

Регістр – частина звукоряду, ряд звуків певної висоти, тембру.Розрізняють високий, середній та низький регістри.



6.Виконання творчого завдання .
Перш ніж виконувати завдання, розгляньте малюнки. На кожному з них зображені музичні ін­
струменти. Складіть малюнки так, щоб утворилося три групи: струнні,
ударні, духові.

7. Музичне сприймання.
П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець
феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
Бесіда про творчість композитора П. Чайковського та його відомі
балети.

8. Аналіз музичного твору.
— Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати
в балеті П. Чайковського? Які з них виконували головну мелодію
кожного танцю?
— В яких регістрах звучать музичні інструменти в танці феї Драже?
Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей танець?
— Який тембр мають струнні інструменти скрипка та арфа? По­
рівняйте їхнє звучання.
— Опишіть тембр духових інструментів: флейти, труби і валторни.
В якому танці вони виконували основну мелодію?
— Як ви гадаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів
пригадати казку і «побачити» танці героїв балету?

9. Фізкультхвилинка «Хвилинка танцювальна».
10. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу
(за вибором вчителя).

11. Виконання пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова,
сл. К. Ібряєва.
Розучування другого куплету пісні. Виконання окремих складних
елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засо­
бів виразності твору: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання
пісні під акомпанемент та фонограмний супровід.
12. Виконання творчого завдання.
Оберіть той музичний інструмент, який допоможе звучати пісні
ще краще.
Об’єднайтесь з друзями в групи:
— перша група буде фати на ударних інструментах весь куплет;
— друга група виконає приспів на металофонах;
— третя група — співає пісню.
А тепер обміняйтеся групами. Хто найкращий?

13. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
•  На які групи поділяють музичні інструменти? Чим відріз­
няються тембри інструментів кожної групи?
•  Що таке регістр? Які регістри ви знаєте? В якому регістрі
співають ваші друзі?
•  Який танець із балету П. Чайковського «Лускунчик» вас
найбільше вразив? Розкажіть.
Приєднуйтеся до наших друзів — послухайте сучасні обробки
музики П. Чайковського.
Розгляньте зображення сучасних електронних музичних інстру­
ментів: електрооргана, електрогітари, синтезатора тощо. Що ви знаєте
про особливості їхнього звучання? Чим їхній тембр відрізняється від
звучання звичайних інструментів? Порівняйте.

14. Домашнє завдання.
Послухайте музику, яка лунає у вас вдома. Які інструменти ство­
рюють музичний супровід? Охарактеризуйте тембр кожного інстру-
мента. Прислухайтеся, в якому регістрі звучить музика. Якщо маєте
бажання — подивіться в Інтернеті відеоуривки балету П. Чайковського
«Лускунчик».
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Сучасні обробки музичних шедеврів П. Чайковського»
Мета: записати диск із сучасними обробками музичних творів
композитора.
Очікуваний результат: диск під назвою «Сучасні обробки музичних
шедеврів П. Чайковського».
План створення:
Якби П. Чайковський жив у XXI столітті, то, можливо, грав би
на сучасних електронних інструментах. У наш час існує безліч при­
кладів запису музичних творів відомих композиторів, які виконані
на електронних інструментах. Це — сучасні обробки.
За допомогою вчителів та старших друзів знайдіть в Інтернеті
сучасні обробки музики П. Чайковського та їхні правильні назви.
Запишіть їх на диск. Візьміть олівці та намалюйте обкладинку для
диска.

15. Вихід із класу під музику П. Чайковського.

Немає коментарів:

Дописати коментар