конспекти

неділя, 6 листопада 2016 р.

Музичне мистецтво 5 клас – Урок 27
Тема 4  «Взаємодія музики з іншими  видами мистецтва»
Тема. Музика та інші види мистецтва.
Мета. Дати знання учням про зв'язок музики з іншими видами мистецтва, прослідкувати спільні та відмінні характерні риси різних видів мистецтва та спільні засоби виразності музичного мистецтва з іншими мистецтвами, ознайомити учнів з творчістю композитора Л. Деліба, ознайомити з прийомом гри на скрипці та поняттям піцикато.
Розвивати вміння учнів надавати характеристику музичному образу в творі Л. Деліба, вміння знаходити спільні зв'язки з візуальними видами мистецтва, театром, кіномистецтвом на прикладах конкретних творів та під час виконання творчих завдань, розпізнавати на слух штрихи та прийоми гри на скрипці, розрізняти на слух звучання музичних інструментів симфонічного оркестру, виконувати творчі завдання.
Виховувати інтерес до інструментальної оркестрової музики зарубіжних композиторів, пісень сучасних українських композиторів - пісенників.
Тип уроку: комбінований, урок введення в тему, урок з елементами інтеграції.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети Л. Деліба, О. Злотника.
Основні поняття для засвоєння: зв'язок музичного мистецтва з іншими видами мистецтва, балет, піцикато.
Твори, що вивчаються на уроці:
·       Л. Деліб. «Навшпиньки» з балету «Сільвія» (піцикато).
·       «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника — розучування.
Хід уроку
1. Вхід до класу під музику Л. Деліба. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2. Актуалізація опорних знань:  бліц - опитування — розмаїття  видів  мистецтв.
3. Бесіда про зв'язок музичного мистецтва з іншими вцдами   мистецтва.
Музика — це мистецтво створення звуків, які відкривають нам безмежний світ людських переживань, настроїв  та почуттів. Вона проникає в усі сфери діяльності  людини   й   полонить кожного з нас, незалежно   від національності, способу життя та інтелекту. Музика тісно пов'язана з іншими видами мистецтва.  Віддавна   вона   «товаришує»  з   літературою, бо  без   поезії   не   було   б  пісень. Вірним другом музики є також образотворче мистецтво: кожен  штрих   чи   мазок на полотні — це   застигла музика, а візерунок — майстерно втілений ритм. Без музики неможливо уявити жодного спектаклю, кінофільму чи мультиплікаційної стрічки. Не менш важливу роль відіграє   музика   і  в   цирковому   мистецтві — без   неї не   було   б   неповторного   відчуття   свята, радості й очікування дива, яка дарує нам цирк. Як довести, що музика невіддільна від інших видів мистецтва? Де в цьому можна переконатися?
Мовою музики можна передати будь-яку дію та найтонші порухи душі людини, мінливість природи, картини реального та фантастичного світу. Музика взаємопов'язана з усіма видами та жанрами художньої творчості. Вона збагачує мистецькі образи, посилює їхнє емоційне сприйняття. «Звучить, як музика», — ці слова вважають найвищою похвалою будь-якому твору мистецтва.
4.      Виконання творчого завдання «Впізнай різновиди музичного мистецтва за малюнком».
Запрошуємо вас на сцену, де звучить музика. Розгляньте малюнки і скажіть, до якого виду належить ця музика (демонстрація малюнків, на яких зображені виконавці музичних творів).
Завдання: розпізнати за малюнком різновид музичного мистецтва.
1       — хорова                              3 — симфонічна
2       — інструментальна               4 — вокальна
Спробуйте уявити танцювальні рухи артистів балету. Вам складно це зробити? Заплющте очі — й музика підкаже!
5.      Музичне сприймання. Л. Деліб. «Навшпиньки» з балету «Сільвія» (піцикато).
Музичний словничок
Піцикато  (у перекладі з італійської — «щипати») — спосіб   гри   на смичкових музичних інструментах, коли   звук   видобувають не смичком, а щипком, торкаючи струни пальцями. Звук стає уривчастим і тихішим.
6.      Аналіз музичного твору.
—      Яке враження справила на вас музика?
—      Охарактеризуйте засоби музичної виразності твору.
—      Які танцювальні рухи можна виконувати під цю музику?
н- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?
—      Що в цій музиці було незвичним для вас?
7.      Розповідь про композитора.
Клеман  Філібер   Jleo   Деліб — французький композитор, автор балетів, опер, оперет. Визнання композитору принесли кантата «Alger», балети «Струмок»,   «Коппелія»  і   «Сільвія», великі   опери — «Так сказав король»,   «Жан   де   Нівель», «Лакме». Балети Деліба «Коппелія» (1870) і «Сільвія» (1876) вважаються першими симфонізованими балетами. Піцикато композитора з балету «Сільвія» написане для Сконання   з   балетом   у   супроводі   оркестру. В   балетах   він   утвердив   художній принцип безперервності й гнучкості розвитку музично-танцювальних   форм,   намітив   їхній   зв'язок   зі співучою та змістовною музикою пантомімних сцен. Балетами   Деліба   захоплювався  П. Чайковський.
8.      Виконання творчого завдання.
Демонстрація ілюстрацій, на яких зображено фрагменти з кінострічки, театральної постановки, циркової вистави, хореографічного номера або уривку з балету.
Завдання: розгляньте фотоілюстрації. Як музика допомагає людині сприймати дію? Чи можна уявити зображені дії без музики? Помір¬куйте та доберіть до кожної фотоілюстрації відповідний музичний супровід.
Підберіть до фотоілюстрацій слова: кіно, театр, танець, цирк.
Музичний словничок
Музика може зображати та супроводжувати дії, рухи, танці людини, а також події, сюжет, створюючи неповторні мистецькі образи. Цим вона об'єднує такі мистецтва, як   театр,  кіно,  цирк,  хореографію.
9.      Бесіда про зв'язки музики з візуальними мистецтвами.
Музика та образотворче мистецтво у процесі багатовікового   розвитку нагромадили величезний арсенал   виражальних   засобів та можливостей. А оскільки ці види художньої творчості здавна супроводжують і доповнюють одне одного, то й засоби їхньої виразності тісно переплелися між собою. Наприклад, характеризуючи музичний твір, часто вживають властиві образотворчому мистецтву терміни та поняття палітра, відтінки, барви, засоби, колорит. І навпаки, відзначаючи довершеність твору живопису чи архітектури, використовують слова гармонія, мелодія, тон, напівтон тощо.
Узагальнення бесіди: контрольні запитання.
10.    Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за   вибором вчителя).
11.    Розучування пісні. «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника.
Усвідомлення   змісту   та характеру твору. Слухання   пісні    повністю. Розучування першого куплету пісні та приспіву. Проплескування   ритмічного рисунку, виконання окремих елементів мелодії. Виконання пісні сольно, парами, групами. Хорове виконання пісні під акомпанемент інструмента.
12.    Виконання творчого завдання. «Малюємо пісню».
Візьміть фарби або олівці. Зобразіть настрій цієї пісні  в   кольорі   штрихами  або   плямами.
13.    Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
·        Із якими видами мистецтва «товаришує» музика?
·       Розкажіть про «застиглу» музику в образотворчому мистецтві. Як музика супроводжує та передає рухи людини?
·       Яка музика звучала на уроці? Хто її автор?
14.    Домашнє завдання.
Послухайте музику, пригадайте пісню «Школярі-школярики» та заспівайте -  її своїм друзям чи рідним.
Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Подаруй радість»
Мета: створювати власне оповідання та підбирати для нього музику.
Очікуваний результат: оповідання.
План створення:
Як багато радісних   миттєвостей   дарує нам життя. А скільки музичних творів розповідають про хвилини щастя! У пісні «Школярі - школярики» йдеться про радість кожного з нас, про наше шкільне життя.
А чи хочете стати письменником? Тоді придумайте невелике оповідання про випадок зі свого шкільного життя, який подарував вам щасливі хвилинки.
Зробіть ілюстрації до оповідання. А найголовніше — підберіть музику, що супроводжуватиме вашу розповідь.
15.    Вихід із класу під музику Л. Деліба.


Немає коментарів:

Дописати коментар